W Polsce mentoring cały czas jest dosyć nową formą relacji, jednak niech Was to nie zmyli!🧐 W tym artykule opowiemy Wam jak historia mitologicznego Mentora jest związana ze współczesnym znaczeniem słowa mentoring. A co więcej, przybliżymy historię skąd pochodzi nazwa “mentoring”, określająca wspierającą relację pomiędzy mentorem a mentorowanym.

Zacznijmy od mitologii…

Według mitologii greckiej Mentor był mieszkańcem Itaki i przyjacielem Odyseusza. Wyruszając na wojnę trojańską Odyseusz powierzył mu opiekę nad żoną Penelopą, synem Telemachem, domem oraz całym swoim majątkiem. Kiedy Telemach rozpoczął później poszukiwania ojca, bogini Atena wcieliła się w postać Mentora, towarzysząc młodemu wojownikowi.📜⚔️

Cechy mitologicznego Mentora

Mitologia przypisuje zatem sylwetce Mentora cechy opiekuna, przewodnika, doświadczonego nauczyciela, z którego wiedzy mogą czerpać młodzi ludzie.😎🧠🦉 Podobną charakterystykę posiada dzisiejsze określenie “Mentor”. Jak widać wiele współczesnych znaczeń słów ma swoje korzenie w historii. Jesteśmy ciekawi czy bogatsi o tę wiedzę, nadal będziecie postrzegać “mentoring” jako coś nowoczesnego i wielkomiejskiego?

Historia mitologicznego Mentora vs. Współczesność

Gdzie współcześnie odnajdujemy powiązania z historycznymi cechami Mentora? Przede wszystkim w przyjacielskiej, wspierającej relacji, jaką tworzy każda para mentoringowa. Co ciekawe, często znaczna różnica wieku nie stanowi tutaj problemu. Oczywiście zachowanie pewnego dystansu jest wskazane, jednak ważny wyróżnik relacji mentoringowej to rozmowa skierowana na wzajemne zrozumienie swoich perspektyw oraz (głównie w przypadku Mentora) dzielenie się swoim doświadczeniem.

Relacja – to zawsze 2 osoby

Wiesz już jak historia mitologicznego Mentora jest związana z obecnym znaczeniem słowa “Mentor”, zastanówmy się teraz kim jest i jakie atrybuty przejawia druga osoba w relacji mentoringowej, czyli mentorowany. Mentee to najczęściej (tak jak w historii mitologicznego Mentora) uczeń, osoba znacznie mniej doświadczona i zdobywająca właśnie nowe umiejętności, będąca w trakcie nauki, czy rozwijąca się w obszarze, w którym Mentor jest już ekspertem. Będąc mentorowaną / mentorowanym pamiętaj aby przede wszystkim SŁUCHAĆ opowieści swojego Mentora. Być może uda Ci się uniknąć niektórych błędów, właśnie dzięki wcześniejszym wskazówkom i doświadczeniom eksperta w danej dziedzinie.